Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) - Archiwalna strona Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

data aktualizacji: ponad rok temu 8.05.2019, odsłon: 1584, ~Edyta Tokarczyk

W ramach realizacji Programu Polityki Zdrowotnej Miasta Puławy na lata 2017-2021 obejmującego szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) zapraszamy wszystkie dziewczynki w wieku 12 lat zamieszkałe na terenie gminy Miasto Puławy i uczęszczające do placówek oświatowych na terenie Miasta Puławy na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Realizator programu corocznie wyłaniany jest w drodze konkursu.

Miasto Puławy aktywnie wspiera profilaktykę nowotworową w Polsce poprzez sfinansowanie szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych.

Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce rak szyjki macicy zabija ok. 5 Polek dziennie – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus, zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

+ 5 głosów: 6 (83%) 1 -
Udostępnij na Google+