Spotkanie dot. szczepień przeciwko wirusowi HPV - Archiwalna strona Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Spotkanie dot. szczepień przeciwko wirusowi HPV

data aktualizacji: ponad rok temu 10.04.2018, odsłon: 928, ~Edyta Tokarczyk

11 kwietnia 2018 roku o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Puławy odbędzie się spotkanie edukacyjne na temat chorób wywoływanych przez wirusa HPV i metod walki z tym wirusem. Spotkanie skierowane jest do rodziców, w szczególności rodziców dzieci urodzonych w 2006 roku.

Spotkanie poprowadzi dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej ICZMP Łódź Zarząd Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Miasto Puławy po raz pierwszy dołączyło do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce poprzez sfinansowanie szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych.

W ramach realizacji Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w roku 2018 rozpoczynamy poprzedzone działaniami edukacyjnymi szczepienia ochronne przeciwko HPV u dziewcząt z rocznika 2006,  które zamieszkują na terenie Miasta Puławy. Decyzję o realizacji programu podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych i polskich towarzystw medycznych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Koszt szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu Miasta Puławy.

Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce rak szyjki macicy zabija ok. 5 Polek dziennie – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus, zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

Realizatorem programu wyłonionym w drodze konkursu jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, ul. Bema 1.

Kwalifikacja dzieci i szczepienie w ramach programu będzie realizowane w komórkach organizacyjnych  SP ZOZ w Puławach:
- Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nr 1 w Puławach, ul. Partyzantów 17, tel. 81 45 02 313  
- Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nr 2 w Puławach, ul. Skłodowskiej 10, tel. 81 45 02 326
- Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nr 3 w Puławach, ul. Kilińskiego 22, tel. 81 45 02 385  
- Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nr 4 w Puławach, ul. Kołłątaja 51, tel. 81 45 02 390

List do rodziców

Plakat

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
Udostępnij na Google+