11 kwietnia 2018 roku o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Puławy odbędzie się spotkanie edukacyjne na temat chorób wywoływanych przez wirusa HPV i metod walki z tym wirusem. Spotkanie skierowane jest do rodziców, w szczególności rodziców dzieci urodzonych w 2006 roku.
Spotkanie poprowadzi dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej ICZMP Łódź Zarząd Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Miasto Puławy po raz pierwszy dołączyło do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce poprzez sfinansowanie szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych.
W ramach realizacji Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w roku 2018 rozpoczynamy poprzedzone działaniami edukacyjnymi szczepienia ochronne przeciwko HPV u dziewcząt z rocznika 2006, które zamieszkują na terenie Miasta Puławy. Decyzję o realizacji programu podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych i polskich towarzystw medycznych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Koszt szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu Miasta Puławy.
Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce rak szyjki macicy zabija ok. 5 Polek dziennie – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.
Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne.
Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus, zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.
Realizatorem programu wyłonionym w drodze konkursu jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, ul. Bema 1.
Kwalifikacja dzieci i szczepienie w ramach programu będzie realizowane w komórkach organizacyjnych SP ZOZ w Puławach:
- Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nr 1 w Puławach, ul. Partyzantów 17, tel. 81 45 02 313
- Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nr 2 w Puławach, ul. Skłodowskiej 10, tel. 81 45 02 326
- Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nr 3 w Puławach, ul. Kilińskiego 22, tel. 81 45 02 385
- Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nr 4 w Puławach, ul. Kołłątaja 51, tel. 81 45 02 390
+ | - |
Głównym przedmiotem wystawy „Elementy” Dawida Ryskiego będą plakaty muzyczne. Na ekspozycji będzie można zobaczyć 39 prac, które artysta stworzył na przełomie ostatnich dziesięciu...
Przeziębienie, a może to grypa lub COVID-19? Jak sprawdzisz, co Ci dolega? Skorzystaj z praktycznego przewodnika, który przygotował NFZ. Doradzimy, krok po kroku, co zrobić, gdy masz pierwsze objawy infekcji....
Od 4 marca mieszkańcy mogą składać wnioski o wydanie nowego „e-dowodu”. W pierwszej kolejności wydawany jest on osobom, których dokument traci ważność i osobom, które dokument...
W poniedziałek 6 czerwca, na posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Planowania Przestrzennego członkom komisji, zainteresowanym radnym i wszystkim zgromadzonym została zaprezentowana koncepcja...
Podczas XX sesji Rady Miasta Puławy VII kadencji gościliśmy przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie pana dyrektora Zbigniewa Szepietowskiego oraz przedstawicieli...